Historie

Meopta Přerov

Počátek historie Meopty leží v roce 1933, kdy byla v Přerově založena firma Optikotechna. Počáteční výroba čoček a kondenzátorů se brzy rozšířila o zvětšovací přístroje, složené čočky, jednoduchou optiku, dalekohledy, puškohledy, promítací přístroje a fotografické přístroje Flexaret. V roce 1936 Optikotechna vybudovala nové výrobní prostory pro rozšíření výroby, aby byla schopna pokrýt rychle rostoucí poptávku po jejich výrobcích.

Během druhé světové války došlo k pozastavení výroby nevojenských výrobků a Optikotechna byla přinucena dodávat vojenské optické přístroje pro německou armádu.

Po skončení války došlo k přejmenování firmy na národní podnik Meopta. V nadcházejících letech byla navržena a vyvinuta řada nových výrobků, která pomohla vybudovat značce Meopta skvělé jméno po celém světě

opttikoimage011 n_1404042717

stažený soubor foto-4d4a976696181 foto-4d4a9765d01ec

vývoj-značky-optikotechna-meopta

Jak se vyráběl Flexaret – Fotografie

vystrizek

 

 

 

 

 

 

http://retrofotr.cz/archiv/jak-se-vyrabel-fotoaparat-flexareta_168/#prettyphoto[]/35/

 

 

 

 

 

Druopta Praha

Byla založena v roce 1950, její počáteční činností byla výroba a oprava jednoduchých fotografických přístrojů. Výroba byla zaměřena především na bakelitové přístroje jednoduché konstrukce. První produkty byly modely fotoaparátů již vyráběné u jiných firem (FOKA).

V průběhu doby, DRUOPTA absorbuje z firmy DUFA fotoaparát FIT II, který je přejmenován na PIONÝR, zatímco z firmy ATAK fotoaparát INKA, pak přejmenovaný na DRUOFLEX 1. Samostatným případem je fotoaparát ETARETA, jejíž výroba začala krátce po skončení druhé světové války, ve firmě ETA PRAHA, firma existující od roku 1926.

Na začátku roku 1946, je výroba tohoto fotoaparátu svěřena Meoptě Přerov, která se výrobou zabývá, ale jen po velmi omezenou dobu, neboť, pravděpodobně ve stejném roce, je jeho realizace svěřena firmě DRUOPTA PRAHA . kde výroba pokračovala až do konce.

DRUOPTA PRAHA  vyráběla také fotoaparáty vlastní konstrukce

CORTA, DRUEX, EFEKTA, RIX, CORINA a složitější ETARETA, VEGA ( vyrobená v nejméně šesti verzích)

Firma DRUOPTA PRAHA existuje do dnešní doby ale výroba fotoaparátů není již v jejím programu.

 

druoptapraha-p54261z166196u druoptamdmd-p33500z156285u